Vstávat a cvičit

Ten povel zná každý, kdo se jako dítě těšil na Večerníčky a Králíky z klobouku. A co si budeme povídat ten spavější byl většině z nás tak nějak sympatičtější. České pohádky se docela často hemží různými spáči a lenochy. Jméno Honza má na zahálku skoro copyright. Trochu neprávem. Je to zvláštní ambivalence, na jednu stranu se všude píše o zdraví spánku a jak jeho nedostatek ubírá na kráse a vede k předčasnému stáří, na druhé ovšem na vyspávače hledíme podezřívavě a máme je za nemakačenky, neřkuli hlupáky.

Jenže ono to s tím spánkem není tak přímočaré. Rodiče si jistě vzpomenou, jak byli rádi, když prcek spal a budit ho, že něco prošvihne, musí se učit chodit, mluvit… to je dost pošahaná myšlenka. Za to, když dospěli naši princové či princezny do věku puberty a vyspávali do 12, to jsme jinak šíleli. To, že se v tomhle věku probouzí sexualita, to víme všichni, ale že k tomu potřebuje puberťák hodně spánku, to se nám zase tak nelíbí. No, a je to tak, skoro 12 – 14 hodin. A vůbec nezáleží na tom, jak dlouho v noci pařil (počítačové hry). Takže maminko, tatínku: „Nechat spát."  Jinak jinocha či slečnu duševně poškozujeme.

Musím říct, že já dospělé, kteří ráno nedokáží brzo vstát, docela lituju. Mně to jde celkem snadno a vždycky se těším z toho, jak mám krásně dlouhý den a co všechno stihnu. Moje žena také, jenže ta je lepší. Co ji znám, k tomu rannímu vstávání každý den přidává cvičení. To já bych tedy nedal a zkoušel jsem to. Pro mne raději ranní chůze či běh.

Asi před 4 roky mě zaujala knížka „Nástroje titánů" o zvycích lidí, kteří v životě hodně dokázali. Docela mě překvapilo, kolik z nich uvádělo, jak vděčí svému úspěchu za brzké vstávání a cvičení, ranní běhání nebo meditování. A jedním dechem s ranní aktivitou si jich mnoho pochvalovalo a vychvalovalo důraz na sytém, který do svého života i práce vnesli. Ono nakonec pravidelné časné vstávání a cvičení už takový zárodek systému je. Takže se není co divit. Proto všichni z „Výzvy 21", kteří jste se zavázali k rannímu vstávání a cvičení, máte můj velký obdiv a držím vám palce - vytrvejte! Budete mít delší den a s velkou naději, že bude i úspěšnější, než kdybyste vyspávali.

Tento fejeton je věnován účastníkům VÝZVY 21, kteří trénují  svoji pevnou vůli ranním vstáváním a cvičením. 

Podívejte se, jak se jim to daří:  Michaela Sůvová, Josef Derka2
Meditovat, jak na to? aneb Recept na meditaci ve t...
O běžcích a dětských písničkách
 

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře. Buďte prvním, kdo napíše komentář
Máte Již Registraci? Přihlašte se zde
sobota 24. únor 2024