Meditovat, jak na to? aneb Recept na meditaci ve třech krocích

Když jsem slíbila, že v rámci své výzvy napíšu o tom, jak meditovat, bylo to, pravda, trochu neuvážené. Teď když sedám k počítači, mám pocit, že kuchařku o francouzské kuchyni se chystá psát hospodyňka, které se už dvakrát povedla krupicová kaše. Ano, zaručených návodů a až tragikomických meditačních videí je plný internet, opravdu potřebujeme další?

Nu což, slib je slib, tak do toho. S heslem: „Lepší krupicová kaše na talíři, nežli telecí suis vide v zavřeném Café Imperial.", nabízím inspiraci v cestě za dobrou meditací:

Krok 0: Proč?

Zásadní otázka: Co chci meditací získat? Co mi má přinést? Co od ní čekám? Otázka otázek, jejíž zodpovězení sama sobě není nikdy na škodu, v případě meditace nevyjímaje.

Krok 1: Připravte své tělo

V pružném a silném těle se daří pružné a odolné mysli.

Možná budete překvapeni, ale celá část jógy, která pracuje na rozvoji těla, všechny ty krkolomné pozice směřují k pohodlnému meditačním sedu, kde vás nic netáhne, nerozptyluje tělo a ve kterém je vám dobře 10 minut, hodinu, dvě, deset…

Chcete-li si dopřát blahodárné účinky meditace, dopřejte svému tělu protažení a posílení. Jako bonus pokaždé dostáváte záplavu endorfinů.

Krok 2: Zklidněte svou mysl

A tady, alespoň pro mě, začíná kámen úrazu..

Popravdě představa, že při meditaci mám nemyslet na nic, nemít myšlenky, mě velmi dlouho odrazovala. Jen těch záporů v tom pokynu! Zkusme to tedy pozitivně: Buď tady a teď, v přítomné chvíli, ve svém těle. Hmm…Lepší, ale stále náročné. Trochu protiúkol vůči našemu životnímu stylu, ve kterém jsme zvyklí neustále bilancovat a plánovat.

Hledala jsem tedy nějaké techniky, které by mi pomohly a osvědčili se tyto:

Vizualizace myšlenek jako nafukovacích balónků.

Každé myšlenky, která k vám přijde si povšimněte. Je tady a je vaše. Rozhodněte se, zda stojí za vaši pozornost a zda se jí chcete dál zabývat. Pokud ne, představte si, že je nafukovací balonek a odpinkněte ji ze své mysli. Pokud se jí zabývat chcete, je to užitečné, nezbytné, odpinkněte ji také. Budete se jí zabývat, ale později.

(Do mé čisté a prázdné mysli přilétá žlutý balónek –a v něm paní co mi dnes nedala přednost zprava- tak tu v klidu a ráda propustím, červený balónek – nápad na techniku do nového kurzu- s vděčností ho registruji a trochu neochotně nechávám na později. A už je tu další, modrý a v něm několik zapomenutých položek do dnešního nákupního seznamu- jojo, přijde váš čas…No dobře přiznávám, když přijde dobrý nápad, někdy ho pro jistotu zaparkuji na kus papíru hned a začnu znovu, co kdyby už nepřišel…)

Představa mysli jako domku:

Nechte přední i zadní vrátka vaší mysli otevřená. Nebraňte svým myšlenkám vstoupit. Klidně je pozvěte dovnitř, ale čaj jim nenabízejte. Dlouho se nezdrží…

(Představuji si spíš takovou chatrčku v japonském stylu… A jde to, v tom feng šuej prostoru dobře, vlídně z ní návštěvu vyprovodit..)

Příliš neotálet, pustit se do toho a dopřát si pravidelnost:

Praktikováním jsem dospěla k vlastní cestě:

Soustředím se na svůj dech, vnímám své tělo, jsem sama v sobě. Pozoruji svou mysl, procházím se jí se zvědavostí zevnitř, neočekávám nic. Nesnažím se navodit stav, který přišel v minulosti, jen sleduji, co se děje. Je to dobrodružné a občerstvující objevovat své vnitřní krajiny…

Krok 3: Buďte vytrvalí a k sobě vlídní

Klid mysli přijde, jen to může trvat.

Žák se ptá svého učitele: Co mám dělat, aby se mi meditace dařila? Stále mi to nejde, chtěl bych vydržet alespoň minutu na nic nemyslet, ale je to těžké.

Mistr: A jak dlouho to dokážeš? Jde ti to vteřinu?

Žák: No, to ano…ale..

Mistr: Výborně. Tak medituj vteřinu. A za čas to budou dvě vteřiny, pak tři….

(Stokrát jsme dokázali udělat jeden, dva, tři kroky, když jsme se před lety učili chodit. A jaká čirá radost to byla! Zkoušeli jsme to stále a znovu. Proč by to teď mělo být jinak?)

Přidávám pár odkazů na zajímavá videa:

https://www.ted.com/talks/andy_puddicombe_all_it_takes_is_10_mindful_minutes/transcript

https://www.ted.com/talks/david_steindl_rast_want_to_be_happy_be_grateful/transcript?referrer=playlist-slow_down_enjoy_life

https://www.ted.com/talks/paolo_cardini_forget_multitasking_try_monotasking/transcript?referrer=playlist-slow_down_enjoy_life&language=cs

https://www.ted.com/talks/matthieu_ricard_the_habits_of_happiness?referrer=playlist-slow_down_enjoy_life&language=cs

4
Mobily a Instantní čas
Vstávat a cvičit
 

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře. Buďte prvním, kdo napíše komentář
Máte Již Registraci? Přihlašte se zde
sobota 25. květen 2024