Mobily a Instantní čas

„Kdyby ty muziky nebyly, tak už jsem dneska měl tři vily", zpívá ve Vejvodově dechovce Pepíček Zíma. Stačilo by prohodit „muziky" za „mobily" a pokračovat klidně dál. V mnoha případech by to byla pravda. Uznávám už předem námitku - oprávněnou – že mobil je přeci často nástrojem pracovním a na domky spíše vydělává. No, jak komu, nutno dodat. Petrovi Kelnerovi nebo akcionářům Apple určitě. Ale já? Nebo Vy? My? Buďme k sobě upřímní, jak moc ho OPRAVDU využíváme k práci a jak moc k odreagování, zábavě, instantnímu trávení času. Instantní trávení času je jako granulované kafe. Je to hned, je to v zásadě levné, nemusím se u toho moc namáhat, nějak to taky chutná a když na to přijde, dá se na to černé cosi rychle zvyknout. A abych nezapomněl, vlastně stále jsou na to nějaké akce a slevy. A to je lákavé. Tak takhle to vypadá, když propadneme kávě v prášku. A vlastně podobně, když se navykneme na automatické sahání po mobilu v každé chvíli, kdy zrovna nevíme hned, co dělat.

Mobily, věrné svému jménu, zkrátka hýbou našim nejen pracovním, ale o co hůře i volným časem. A to dosti paradoxně. Píši hýbou, ale my u toho většinou sedíme, či ležíme a jediná naše aktivita je palcem či ukazovákem po lesklé obrazovce.

Jistě, tenhle drobný fejeton čtenářům asi telefonky z ruky nevyrazí. Ale co by mohlo přeci jen trochu pomoci k hlubšímu zamyšlení nad trávením našeho času, je  otázka: „Co byste dělali právě teď, kdybyste neměli po ruce mobil a nehonili na něm sítě, zprávy, hry, fotky přátel, které jsou stejně jen pro jejich sebeprezentaci, informace o věcech, které nepotřebujete, nebo nebudete stejně nikdy mít?" Jestli víte co, jako to ví Petr Zavadil ve své Výzvě 21 - a moc ho v tom obdivuji - jděte do toho. Mám dojem, že to bude skoro vždycky smysluplnější činnost, než čučení do miniobrazovky. A jestli nevíte…? Jóóó, tak to zavání pěkným průšvihem. Vypadá to, že už vás má, že už jste se chytili. Kdo? Pozor, mobil to není, ten v konečném důsledku za nic nemůže. Ale instantní čas je pěknej prevít. Věřte mi.

Tento fejeton je věnován účastníkům VÝZVY 21, kteří trénují  svoji pevnou vůli omezením  se ve zbytečném  používání mobilu. 

Podívejte se, jak se jim to daří:  Petr Zavadil1
Chvalozpěv na cvičení a cviky
Meditovat, jak na to? aneb Recept na meditaci ve t...
 

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře. Buďte prvním, kdo napíše komentář
Máte Již Registraci? Přihlašte se zde
čtvrtek 1. prosinec 2022