Pondělí není blbé

Pondělí není blbé. Blbý je náš postoj k němu.

Vlastně jsem nikdy moc nepochopil čekače na pátek a vyhlašovatele pondělního dne za den nejhorší. Pátek i pondělí, ostatně jako každý jiný den, jsou si stejně neutrální. Rozdílné jsou naše postoje k nim. A postoje vznikají, mění se i mizí. Záleží hodně na nás. Pokud chce někdo trávit svůj život čekáním na pátek a nedělními neurózami, že už MUSÍ zase do práce – jeho libost. Tedy spíše hrůznost. Ptám se sám sebe, jak může být spokojený či šťastný ten, kdo je v permanentní válce se svou prací.

Nabízím malé cvičení pro ty, kteří škarohlídně hledí k pondělku a přitom touží po rovnováze mezi prací a tzv. životem. Jsou na to i balancovací kurzy a semináře, že? Asi jste na nějakém byli, ale stejně furt nic moc.

Vezměte váhu po babičce - tu s těmi zobáčky. Na jednu misku vložte závaží, druhou dovažte. Až se to podaří, sedněte na židli a úporně se na nehybné zobany dívejte. Chtěli byste takový život?

Možná řeknete, že jsem demagog (smířím se s tím), že takhle to nikdy není, že takhle to nikdo nechce, že by stačilo, aby jedna miska nebyla úplně nahoře, druhá dole. Jiní by mohli argumentovat, že nejde o dosažení stavu, ale o jeho hledání – vyrovnávání misek.

Já odpovím, že je to celé, ale úplně celé o totálně jiném náhledu. ZMĚNĚ POHLEDU – ZMĚNĚ ZPŮSOBU ŽIVOTA. Rovnováha znamená, že je vždy něco proti. V samé podstatě rovnováhy je prostě boj. Notně zjednodušený dualistický pohled na život nám ho proto v důsledku spíše komplikuje. Copak ti, kteří žijí pěkný partnerský život, mluví o rovnováze? Spíše je slyšíte používat slova: harmonie, spolu, my. Copak bílek a žloutek se ve skořápce vajíčka hádají o rovnováhu? Jak absurdní. Práce je taková, jaký k ní máme postoj. A neděle i pondělí, ostatně jako každý jiný den, mohou být príma i hnus. Dost to záleží na nás. 

1
Příběhy pevné vůle: Helen Kellerová
Jak se zbavit svého (zlo)zvyku?
 

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře. Buďte prvním, kdo napíše komentář
Máte Již Registraci? Přihlašte se zde
sobota 25. květen 2024