Čtení

Nečti furt, zkazíš si oči a budeš muset nosit brýle, říkal mi můj tatínek. Nevejrej furt do toho mobilu, zkazíš si oči a… říkávají někdy současní tatínkové. Vypadá to, že svět se moc nezměnil. Dřív to byla baterka a knížka pod peřinou, dnes tablet, mobil… 

V čem je to tak jiné? No, bohužel snad úplně ve všem. Čtení je náročný úkol, velmi trénuje mozek. Ten při četní musí pracovat s vysokou mírou zobecnění a abstrakce – z nějakých klikyháků složit a porozumět obsahu, to je panečku těžký úkol. Při čtení jsou zapojena paměťová centra a fantazie běží na sto procent, mozek musí vytvořit příběh, jeho obrazy, musíme si představit hrdinu, jeho hlas, pohyby… Nic takového se neděje u PC her, tabletů a mobilů. Zatímco čtení je velmi mozkově aktivní proces, sledování televize, či hraní her je proti čtení hodně, hodně pasivní. Mozek se namáhá většinou jen jednostranně, nikoli širokospektrálně jako u čtení. 

Díky knihám a čtení k nám přichází úplně jiný svět než skrze na obrazech založené elekronice. Je to svět plný soustředění, zpomalení. Čtení nepřináší jen znalosti, ale zvyšuje i naši inteligenci. Bohužel dnes schopnost číst a radovat se z knih ze světa mizí. Dříve umět číst byla výsada elit, bohatých a moudrých. Dnes už to začíná být podobné. 

Přeji všem výzvařům, kteří se chtějí zase naučit číst, hodně trpělivosti, pevné vůle a zážitků ze setkání se světem, který si můžete sami dotvořit. Nádhera!


Tento fejeton je věnován účastníkům VÝZVY 21, kteří ověřují svoji pevnou vůli na otužování. 
Podívejte se, jak se jim to daří: Alois Eigner



1
Chůze
Příběhy pevné vůle: František Venclovský
 

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře. Buďte prvním, kdo napíše komentář
Máte Již Registraci? Přihlašte se zde
pátek 26. duben 2024