Články

Plavu tak, jak mi voda určí

Rozhovor s Markétou Pechovou - první handicapovanou ženou, která přeplavala kanál La Manche

S Markétou Pechovou jsem se poprvé setkala v roce 2018 v klubu Management mě baví, kam jsme ji pozvali jako hosta se silným příběhem. Jejím snem bylo přeplavat jako první handicapovaná sportovkyně kanál La Manche. V dětství přišla kvůli závažné nemoci o nohu. Začala sportovat, poctivě trénovala a otužovala se. Její sen se jí ve 40 letech splnil. Nebylo to ale lehké. Proto mě zajímalo, zda svou roli hrála i pevná vůle.
Jak jste se dostala k plavání?
K plavání mě přivedla Monika Šarinová, když mi bylo asi tak 19 let. V té době jsem dělala atletiku a ona byla v jako studentka FTVS na praxi v centru zdravotně postižených v Českých Budějovicích, pod kterým jsem trénovala a závodila. Řekla mi o možnosti plavání a přivedla mě na první plavecké soustředění, kde jsem se učila plavat od základu, dýchaní a po sléze všechny plavecké styly.

Naše téma, které nás zajímá je trénink pevné vůle. Jak trénujete svou pevnou vůli?
:-) Tak to nevím, jestli jí trénuji, zřejmě jí mám danou přirozeně. Vždy, když se mi nechtělo na trénink, tak jsem nakonec šla a nemusela hledat důvody, prostě jsem se zvedla a šla. Tak to mám i v jiných oblastech, vím, co je potřeba udělat, a tak to udělám.

Když se řekne pevná vůle, co si pod tím představíte?
Cíl, dobrý pocit z výsledku a smysl konání ve všech oblastech, nejen ve sportu.

Jak pracujete s motivací? Funguje u vás osobní motivace?
Funguje, ale u plavání jsem měla vždy motivaci jen dobrou fyzickou kondici, nikdy jsem neměla potřebu vyhrávat nebo plavat velké výzvy, motivace byla, že mi to dělalo dobře, na těle i na duši.


Jak často nyní trénujete plavání?
V současnosti trénuji 5x týdně a 1x týdně fitko a sauna. Ale plavu menší objemy než při přípravě na kanál La Manche.

A jak ta příprava vypadala?
Při přípravě na přeplavbu La Manche jsem plavala minimálně 5 km denně a v rámci závodů Českého poháru dálkového plavání jsem plavala veškeré závody, které byly o víkendu, a to všechny tratě od 3 km do 20 km. Stalo se, že během jednoho víkendu jsem odplavala i 28 km v rámci závodu.

Co se vám odehrálo v hlavě před startem přeplavání La Manche?
Když jsem seděla na pláži a čekala, až dám pokyn, že začnu plavat, tak jsem si jen říkala..."ty vole, ty vole, já jdu plavat kanál La Manche, já Markéta Pechová, jak je možné že jsem došla až sem, že se to skutečně děje". Pak jsem zvedla obě ruce nad hlavu a dala pokyn ke startu.

 Byla v průběhu plavání nějaká minuta váhání nebo krizová situace a jak jste ji zvládla? 
Asi po třech hodinách plavání mi byla už hrozná zima, a to jsem si myslela, že to nedoplavu. Slunce bylo pod mrakem, nemělo mě co hřát a tak jsem pořád řvala na kluky, kdy už vyjde slunce :.) Oni pokaždé odpověděli: „Za chvíli." Musela jsem se smát, proč na ně řvu, jako kdyby za to mohli, ale musela jsem si na někom ulevit.

Udělalo se hezky přibližně kolem 11 hodiny, což bylo po necelých 5 hodinách plavání.

Co se Vám honilo hlavou?
Hlavně abych se nedotkla lodi a neporušili jsme pravidla dané asociací, protože pak pokus prohlásí za neplatný. Opravdu nejčastěji jsem myslela na toto při podávání jídla, nebo když byly velké vlny, jsem si říkala, nedotkni se lodi. A pak mi celou dobu jelo hlavou, že nesmím zklamat ty lidi, kteří mi fandí a kteří mě podpořili. Musela jsem to doplavat pro ně.

Máte další cíl nebo sen v dálkovém plavání?
Ano ještě chystáme jednu přeplavbu, zatím je to tajné.

Změnila jste díky tomu přístup k plavání?
Přístup k plavání mám stále stejný, jen nemusím naplavat při tréninku tolik a za to jsem ráda :-) Jinak chodím stále pravidelně plavat a stejně to stále dělám pro radost a pro svou kondici. Mnoho lidí mě díky La Manche zná a oslovuje, to jediné se změnilo a mě to pořád udivuje, že to někdo ví, že já jsem přeplavala kanál La Manche.

Co cítíte, když jste ve vodě?
Voda je můj život, to je prostě má síla, má víra a ve vodě si uvědomíte, že příroda a ostatní věci v životě mají daleko větší sílu a my se jen musíme přizpůsobit a splynout. Vždy, když plavu buď trénink nebo závody, nebo jen tak, tak pokaždé má voda jiné tempo, to já se musím naladit a plavu tak, jak mi voda určí. Neumím to vysvětlit, ale je to tak.

Máte před plaváním nějaký svůj osobní rituál?
Vždy mám růžovou plaveckou čepičku. Nosí mi štěstí.

Jaký je to pocit být první a zatím jediná handicapovaná plavkyně, která zdolala La Manche?
Jsem jediná handicapovaná plavkyně, jinak mnoho žen již přeplavalo kanál La Manche :-) Když jsem šla do toho, tak jsem to netušila, že bych byla první. Zjistila jsem to po přeplavání od novinářů, bylo to pro mě překvapení, ale nezměnilo to mé pocity, protože si myslím, že to je pro každého plavce tak jedinečný zážitek, že je vlastně všechno kolem jedno. Je to La Manche :-)

Každé další slovo už bude navíc. Markéto, moc děkuji za rozhovor a přeji Vám plno sil do toho dalšího tajemství.

Ptala se Michaela Sůvová

V roce 2019 Markéta Pechová přeplavala kanál La Manche za 12 hodin a 31 minut, zdolala 38,5 kilometrů z anglického Doveru do francouzského Calais jako první handicapovaná žena na světe. Za svůj výkon získala v roce 2019 ocenění Pocta hejtmana Libereckého kraje a také jí byla udělena Medaile města Liberec za mimořádné zásluhy o rozvoj města v oblasti sportu.

 Odkazy na další články o Markétě Pechové

...

Osobnosti Libereckého kraje: Plavkyně Markéta Pechová | Liberec

Když v Doveru hodila Markéta Pechová do moře minci, najednou se jí otevřela prostřednictvím racků symbolická cesta přes kanál La Manche. Začala věřit, že ho přeplave.
...

Úspěšné ženy regionu: Dálková plavkyně Markéta Pechová | Liberec

Handicapovaná plavkyně Markéta Pechová z Liberce v roce 2019 přeplavala kanál La Manche. Do Francie vyrazila z pláží u britského Doveru a trasu zvládla uplavat za 12 hodin 31 minut. Po jejím návratu si ji do studia pozvala Iveta Kalátová.
0
O poutích
Dejte v létě příležitost vytrvalosti
 

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře. Buďte prvním, kdo napíše komentář
Máte Již Registraci? Přihlašte se zde
Host
čtvrtek 21. říjen 2021

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.pevnavule.cz/