O poutích

Záznamy o poutích v Čechách jsou dochované již z 10. a 11. století.Ovšem největší rozmach poutí byl u nás až v 17. a 18. století. Pouť v pravém slova významu je putováním za účelem duchovní obnovy. Tedy žádný jarmark s kolotoči. Slova pouť a poutník mají slovní základ v latinském pons – most. Poutník je vlastně takový stavěč mostů, je to ten, který hledá spojení. Původně spojení sebe s Bohem. Cíl pouti je samozřejmě důležitý, ale neméně, možná dokonce i více je pro poutníka i samotná cesta.

Chůze v rozjímání a meditaci je prostředkem ke vnitřní změně, bez ní dojít k cíli není vlastně možné. Dokud není člověk v hloubi své duše proměněn, nemůže dosáhnout svého. Poutníka živí na jeho cestě víra, naděje i láska. Vše sepnuté pevnou vůlí, neboť cesta – pouť není nic pro srábotky a hledače rychlého výsledku. Je potřeba vydržet a překonat se.

Na našich českých poutích je hezké, že významně spoluutvářely i naši krajinu. Nejen, že v ní vznikala různá poutní svatá místa, kde se stavěly kostely a kaple, ale cesty k nim musely být přizpůsobeny i pro jízdu. Poutníky totiž při poutních procesích většinou doprovázel i vůz s jídlem, který byl také zálohou pro unavené, nebo zraněné. No, a protože se na žebřiňák nevešlo všechno, logicky začaly podél cest vyrůstat i různé zájezdní hostince či místa k odpočinku.

Poutními cestami je naše země doslova protkána. A tak se můžete inspirovat naším záměrem a jako my v Apertě se vydat kolem svého města na takovou malou jednodenní pouť. Vyrážíme 9. října a už se moc těšíme.

0
Achilles a soustředění se na rozvoj silných stráne...
Plavu tak, jak mi voda určí
 

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře. Buďte prvním, kdo napíše komentář
Máte Již Registraci? Přihlašte se zde
sobota 20. duben 2024